« «

» »

NAŠE ZEMĚ: MAKEDONIE

Makedonie je vnitrozemský balkánský stát, pro který jsou příznačná pohoří, jezera a starobylá města s osmanskou i evropskou architekturou. Hlavní město Skopje je známo svojí rozlehlou čtvrtí Starý bazar a historickými budovami přeměněnými na muzea, mezi které patří například makedonská národní galerie.

V 15. století se Skopje stalo sídlem tureckého lázeňského komplexu. Město Ohrid, které leží na jihu u stejnojmenného jezera, má zachovalý středověký ráz, který doplňuje tvrz na vrcholu kopce.

 

Makedonie, která je částečně balkánskou a částečně středomořskou zemí s četnými řeckými, římskými i osmanskými historickým vlivy, má fascinující minulost a složitého národního ducha. Třpytící se jezero Ohrid i samotné historické pobřežní město Ohrid zaujímají význačné místo na turistické mapě Makedonie, avšak tato malá země není pouze jedno velké jezero.
Skopje je možné bez přehánění považovat za nejveselejší a nejzábavnější balkánské hlavní město, zejména díky hýřivé výstavbě pomníků, muzeí a fontán, která je podporována vládou. Výsledkem je úchvatná skládanka, ve které se střetávají starověké dějiny a vzrušující moderní doba.

 

Místa, která stojí za to navštívit:

 

Kokino

Kokino

Kokino (makedonsky: Кокино) je archeologické naleziště z doby bronzové, které se nachází ve vzdálenosti přibližně 30 km od města Kumanovo a asi 6 km od srbské hranice. Od širšího archeologického naleziště Kokino je nutno odlišit „megalitickou observatoř“ Kokino. Zatímco observatoř sestává ze dvou plošin o celkové ploše asi 5 000 metrů čtverečních, naleziště má rozlohu asi 30 hektarů. V této oblasti bylo nalezeno značné množství úlomků keramických nádob, jejichž původ spadá do období mezi 19. až 11. stoletím před naším letopočtem. Mezi zajímavé nálezy patří také formy pro odlévání bronzových seker a přívěsků. Objeveny byly také zbytky nádob s oběťmi, jež byly uloženy ve skalních puklinách a které jsou příčinou toho, že lokalita byla považována za „svatou horu“.

Kostel Sv. Jana v Kaneo

Kostel Sv. Jana v Kaneo

Jeden z nejvelkolepějších kostelů v celé Makedonii stojí přímo nad malou rybářskou osadou, na útesu vystupujícím z jezera Ohrid; kostel Sv. Jana v Kaneo představuje kombinaci byzantského a arménského architektonického stylu.

 

 

Co si dát k jídlu
 

Makedonci jsou velcí gurmáni. Makedonská kuchyně je typickým představitelem balkánské kuchyně, ve které se odráží turecké, řecké a blízkovýchodní vlivy a, v menší míře, také italské, středomořské a maďarské vlivy. Poměrně teplé podnebí poskytuje vynikající podmínky pro pěstování rozmanitých druhů zeleniny, bylinek a ovoce. Proto je makedonská kuchyně mimořádně mnohotvárná.

Tavče gravče (fazole smažené na pánvi /тавче гравче) je místní tradiční pokrm. Vařené fazole smíchané s cibulí, paprikami, rajčaty, olejem, moukou a různým kořením a následně pečené v keramickém rendlíku.

Ajvar (ајвар) je nakládaná zeleninová směs, která obsahuje hlavně červené sladké papriky, lilky, česnek a feferonky. Jedná se o tradiční domácí pokrm, který se v celé zemi připravuje začátkem podzimu.

Sarma (сарма) je název pro pokrm z mletého masa (obvykle hovězího, vepřového nebo telecího) smíchaného s rýží, cibulí a různým kořením, včetně soli, pepře a místních bylinek, přičemž touto směsí se následně plní velké vinné nebo zelné listy.

Tulumba je oblíbený dezert, který má své místo ve všech kuchyních v oblasti bývalé Osmanské říše. Tyto malé, vlnkovité, duté rolky ze smaženého těsta se namáčejí do medu a někdy také posypávají drcenými ořechy.

Rakija je nejproslulejší balkánský alkoholický nápoj, přičemž v každé zemi mají svůj vlastní druh této pálenky. Rakija se obecně vyrábí destilací ze zkvašeného ovoce, avšak makedonská rakija se vyrábí z hroznů, a proto je známá také jako lozova rakija (hroznová rakija).

 

Věděli jste, že:
 

  • Podle organizace NASA je Kokino čtvrtá největší starověká astronomická observatoř na světě s tím, že třemi vůbec nejstaršími observatořemi jsou Abu Simbel v Egyptě, Stonehenge ve Velké Británii a Angkor Wat v Kambodži. Lokalita Kokino se nachází ve vzdálenosti přibližně 30 km od města Kumanovo a asi 6 km od srbské hranice.
  • Ohridské jezero je nejstarší a jedno z nejhlubších jezer v Evropě (jeho max. hloubka dosahuje 288 m). Jeho stáří je odhadováno na 4 miliony let a žije v něm 200 endemických druhů, které nebyly nalezeny na žádném jiném místě světa. V roce 1979 bylo organizací UNESCO zařazeno do seznamu Světového dědictví.
  • V makedonském hlavním městě Skopje se narodila Matka Tereza z Kalkaty. V době svého narození, tedy v roce 1910, však byla albánské národnosti. Dnes se v centru hlavního města Skopje nachází muzeum, které je této osobnosti věnováno.
  • Makedonie byla jedinou zemí, která během rozpadu Jugoslávie zůstala v míru.
  • V zemi je více než 50 jezer a 34 hor vyšších než 2 000 metrů. Je to země s pátou největší průměrnou nadmořskou výškou v Evropě (741 m), po Andoře (nejvyšší), Švýcarsku, Rakousku a Turecku.
  • Základem cyrilice, která je v Makedonii oficiálním písmem, je abeceda, která byla v 9. století sestavena dvěma bratry, kteří z tehdejší Makedonie pocházeli, sv. Cyrilem (odtud název cyrilice) a sv. Metodějem. Jejich následovníky pak bylo toto písmo vyučováno v ohridském klášteře, odkud se následně rozšířilo mezi východoslovanské národy.
  • Alexandr Veliký, který vládl někdejšímu makedonskému království, byl prvním světovým dobyvatelem, který rozšířil svoji říši přes Řecko a Persii až do Indie a Egypta. V tehdejší době bylo makedonské království nejmocnějším státem světa; po Alexandrově smrti se však říše rozpadla a v roce 146 př. n. l. se stala první římskou provincií.
  • Jeskyně Pešna u města Makedonski Brod byla novinami The New York Times popsána tak, že vypadá „přesně jako Helm’s Deep z Pána prstenů“.

Domů

Permanent link to this article: http://1-2017.productivity-magazine.cz/?p=7721&lang=cs